2011.08.02// D. Niezgoda
Skutery wodne nie jedno mają imię. Wie o tym każdy miłośnik tych zwinnych maszyn. Spróbujmy zatem – nim pierwszy raz wejdziemy na ich „pokład” – dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Skutery wodne to urządzenia, które mogą mieścić od jednej do czterech osób. Najczęściej jednak na skuterze pływa nie więcej niż dwie osoby. Wyróżnia się dwa typy skuterów – te, na których można siedzieć (sit-down) oraz te, przystosowane do jazdy na stojąco (stand-up).
Cechą najbardziej charakterystyczną i wyróżniającą skutery wodne – poza niewielkimi rozmiarami – jest to, że siedzi się na wierzchu kadłuba, a nie w środku. Jak to jest na przykład w przypadku łodzi.
Za poruszanie się po wodzie odpowiedzialny jest silnik o mocy kilkudziesięciu koni mechanicznych. Typ napędu skuterów działa na zasadzie pędnika strugowodnego. W uproszczeniu działa on, zasysając wodę przez pompę do tylnej części kadłuba i wypompowuje z dużą szybkością w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy.
Dzięki zastosowaniu pędnika strugowodnego poruszanie się skuterem jest uproszczone, ponieważ poprzez zmianę kierunku wypływu wody możemy z łatwością nim manewrować. Do zalet tego typu napędu należy również dodać możliwość dużego obciążenia.
Historia tych maszyn rozpoczyna się w połowie lat 60. Ich wynalazcą był Clayton Jacobson II. Początkowo prace na skuterami podjęła firma Bombardier, jedna porzuciła projekt, by w latach 70. powróciła do niego Kawasaki. Wtedy też nastąpił boom na skutery zaczęto produkować je na masową skalę. W pierwszych latach powstawały jedynie jednoosobowe modele.
Skutery wodne mają wiele zalet. Przede wszystkim są małe i szybkie. Dzięki temu w kilka chwil mogą dotrzeć do miejsca, w którym wydarzył się wypadek. W związku z tym stosuje się je w ratownictwie wodny oraz w policji.
Dla zwykłych użytkowników ważnym atutem skuterów jest ich cena oraz łatwy transport. Również, poprzez zastosowaną technologię, są bezpieczniejsze dla pływaków oraz przyrody.
W Polsce rozgrywane są różnego typu zawody skuterów wodnych. Do najważniejszych z całą pewnością należą Mistrzostwa Polski. Eliminacje podzielone są na kilka etapów. Kolejny (czwarty) będzie miał miejsce w Szelikach, niedaleko Ełku od 13 do 14 sierpnia.