2016.05.04// P. Rączka
Polska jak długa i szeroka, tak piękna. Jednym z najlepszych sposobów na jej zwiedzanie jest najprostszy środek lokomocji, mianowicie rower. Ten dwukołowiec od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród każdej grupy osób, a jego popularność z roku na rok rośnie. Choć do Holendrów jeszcze nam daleko, to jednak wszystko zmierza ku lepszemu. W naszym kraju powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a coraz bardziej popularne robi się ich łączenie, przez co znacząco wzrasta potencjalna długość pokonywanej trasy.
Nad Wisłą jest wiele miejsc jakie warto zwiedzić w każdym wolnym czasie. Warto zatem zapoznać się z tymi najbardziej wyjątkowymi, który każdy powinien pokonać.
1. Z Łeby na ruchome wydmy
Wybierając się nad morze warto skierować się do Łeby. Z tego miejsca można udać się na rowerze w kilka wyjątkowych miejsc. Najciekawszą wyprawą bez wątpienia jest kierunek na słynne wydmy. Oznacza to, że wybierając się z centrum miasta należy kierować się w stronę Słowińskiego Parku Narodowego. Tam można zobaczyć m.in. muzeum sprzętu wojskowego, a także wiele innych atrakcji. Cała trasa wraz z powrotem to około dwadzieścia pięć niezapomnianych kilometrów.
2. Bieszczady
Dla niektórych to najdziksze i najbardziej klimatyczne miejsce w polskich górach. W miejscu tym czeka na rowerzystów mnóstwo tras. Jedną z ciekawszych jest z Leska przez Huzele, Tarnawę Górną i Dolną z powrotem. Po drodze można zobaczyć m.in. przepiękne widoki bieszczadzkich połonin, ruiny cerkwi Zaśnięcia Marii Panny. Odcinek ten mierzy około 25 kilometrów. Warto też pokonać podobny odcinek, mniej wymagający, pętlą wokół masywu Hyrlatej, czyli z Cisnej przez Żubracze, Solinkę, Lisznę i Majdan. Warto mieć na uwadze, że ścieżek w tym miejscu jest wiele, a każda ma swój wyjątkowy urok.
3. Półwysep Helski
Wyruszając z Władysławowa warto przejechać trasę rowerową przez malowniczy Półwysep Helski. W drodze można zobaczyć Zatokę Pucką i helskie porty. Podróż tą trasą wyjątkowa jest zwłaszcza dla fanów militari. Po drodze bowiem do zwiedzenia czekają poniemieckie stanowisko ogniowe B2 baterii Schleswig-Holstein, stanowisko XXXI baterii im. Heliodora Laskowskiego czy Ośrodek Oporu Jastarnia, gdzie bunkry wyrastają wprost z plaży. Do zobaczenia są również piękne plaże, latarnia morska, fokarium czy stare domy typowe dla tego regionu.
4. Tatry
Rower w góry? Dla niektórych to bardzo szaleńczy pomysł. Ale nie powinno tak być. Wbrew pozorom nie ma się czego obawiać, a zwłaszcza tego, że nie wytrzyma się kondycyjnie krótkiej i przyjemniej wyprawy. Jedną z ciekawszych tras u podnóża Tatr jest start z Białego Dunajca i kierowanie się w kierunku Gliczarowa Dolnego. Z tego miejsca należy udać się w stronę Gliczarowa Górnego. Jak sama nazwa mówi, jest niewielka różnica wysokości, ale nie ma się co jej obawiać. Wynagrodzenie niewielkiego wysiłku będzie opłacone pięknym widokiem w Bukowinie Tatrzańskiej.
5. Mazurskie jeziora
Mazury z reguły kojarzą nam się z żeglowaniem, ale to przecież idealnie miejsce do tego, aby zrelaksować się nie tylko na wodzie, lecz także wśród pięknych jezior. Podróż choć jest nieco dłuższa to jednak warta przeżycia. Najlepiej rozpocząć ją kierując się w szosę na Kętrzyn. Z tego miejsca będzie można podziwiać jeziora Kisajno i Tajty, a dalej jezioro Dziwiszewskie. Jadąc dalej będziemy mogli uraczyć się widokiem pięknego jeziora Dobskiego. Niedługo potem naszym oczom wyłoni się jezioro Łabap i Dargin. Warto ze sobą zabrać do plecaka koc, bowiem są miejsca gdzie warto zatrzymać się na dłuższą chwile.